11. ROOTS & BLUES FESTIVAL / Teplice & Bílina

„Již po jedenácté se v neděli 5. července 2015 uskuteční festival věnovaný bluesové hudbě pod názvem 11. International Roots & Blues festival. Festival již od roku 2005 představuje špičkové umělce nejen z ČR. Od roku 2011 je vstup na festival zcela zdarma a tím je přístupný všem. Cílem festivalu je dát prostor nejen tradičním bluesovým kapelám, ale také příbuzným žánrům jako je například jazz, folk, soul, atd.

V neděli 5. července se ve 15:00 h uskuteční satelitní festival 11. ročníku Roots & Blues festivalu v lázeňském altánku Zahradního domu v Teplicích. Zahrají zde čtyři kapely: Justin Lavash (UK), Dirty Deep (Francie), Miloš Svoboda (Děčín), B.B. Band (Most).

Hlavní festival proběhne v neděli 5.7.2015 v lesní kavárně Kafáč v areálu lázní Kyselka ve městě Bílina. Vystoupí zde pět kapel.

Festival zahájí v 17:00 britský písničkář, kytarista, zpěvák Justin Lavash, který už deset let považuje za svůj domov Prahu, kde zaujal veřejnost osobitou a brilantní hrou na kytaru. V květnu 2015 mu vyšla nová deska kam si pozval i hosty jako bubeníka Davida Landštofa , pianistku Beatu Hlavenkovou nebo zpěvačku Lenku Dusilovou.

Pak vystoupí manželské duo Eliška & Steve Walsh, které tvoří česká písničkářka, skladatelka a zpěvačka Eliška Walsh (Ptáčková) a výborný americký kytarista Steve Walsh. Steve Walsh je bývalý spoluhráč Norah Jones a Viktora Krausse, producent Erasure, ale i českých kapel Druhá tráva nebo November 2nd. Jejich vystoupení bude bezpochyby patřit k vrcholům letošního ročníku.

Večerní blok odstartuje blues-rockové trio ze Slaného, The Bladderstones v čele s kytaristou Tomášem Frolíkem, kterého hra připomíná Jeff Becka a John Mayera. Jeden z nejtalentovanějších hráčů svojí generace, stipendista na London Center of Contemporary Music. Absolvoval řadu “Masterclass” – zejména pod vedením Robbena Forda či Marcuse Millera.

Po nich bude následovat francouzský Dirty Deep, který hraje chytlavé heavy blues ovlivněné folkem i rockem. Původně jednočlenný projekt vznikl v roce 2010. Od té doby cestuje po turné celou Evropou, aby šířil svou hudební víru. Svou muziku vnímá jako životní styl. Rytmus bicích, tóny harmoniky a zpěv jako svůj druh vykoupení. Dirty Deep ovlivnili mistři žánru jako Sonny Boy Williamson II, John Lee Hooker, Son House i současní umělci Scott H Biram, Left Lane Cruiser, Mark Porkshop Holders a další. Na vystoupeních Dirty Deep hraje společně s Goeffroym Sourpem, talentovaným bubeníkem z hiphopové kapely Art District. Výsledkem je neopakovatelná výbušná bluesová show.

Závěr večera a letošního ročníku bude patřit jedné z nejlepších bluesových kapel v Rakousku, The Roosevelt Houserockers. Trio, které se zvukem inspiruje u těch nejsyrovějších hudebníků z Chicaga: Hound Doga Taylora, Elmorea Jamese a dalších podobných „výtečníků“. Nejen zvukově, ale i vizuálně skupina působí, jako by ji přesadil přímo z chicagské ulice, v lepším (či horším?) případě z laciné nálevny, kde vyhrává za pár drobných nebo aspoň panáka whisky. Muzikanti se nejen úspěšně prošli Blues Aperitivem a hlavním pódiem Blues Alive, ale při té příležitosti se seznámili s britskou legendou foukací harmoniky Paulem Lambem, který byl jejich hudbou tak okouzlen, že s nimi dnes příležitostně brázdí Evropu.“

www.puremusic.cz | www.facebook.com/bluesfestbilina

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *