Dlouhou páteční noc v Chomutově zajistí Julius Benko, Mário Bihári nebo formace Schwarzprior

Pátek 23. listopadu 2018 nabídne v Chomutově hned tři kulturní akce. V 19.00 bude ve Sklepení osudu pokřtěna kniha Julia Benka Dna kořenů. Autorské čtení z knihy, kterou ilustroval Josef Šporgy, doprovodí vystoupení Karla Pazdery a kapely dokruhu. Kolem půl deváté pak na stejném místě vystoupí v rámci celoročního festivalu Jazz pod horami Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa. Zakončení páteční noci zajistí spolek Kuprospěchu v Kulisárně akcí Konzert 15: F V T V R E + MENIAK + SCHWARZPRIOR.

Julius Benko je básník, autor dvou básnických sbírek Pár slov z verbáře (2012) a Posledních 31 dní (2014). Publikoval v literárních časopisech H-aluze, Dobrá adresa, Partonyma, Host. Tvoří experimentální vizuální poezii, která byla zastoupena na několika samostatných i společných výstavách. Autorská čtení propojuje s hudbou.

Dramaturgie Jazzu pod horami se poprvé zaměřila na romskou hudbu. Mário Bihári, známý ze spolupráce se Zuzanou Navarovou, je virtuózní hráč na akordeon a také originální hudební skladatel. Kromě klasické romské hudby tak na koncertě zazní také latinskoamerické rytmy, tango, flamengo a další hudební styly. Mária v kapele Bachtale Apsa doprovází kytarista a vynikající zpěvák Peter Horvát, houslista a basista Adam Pospíšil, perkusista Standa Vít a bubeník Michael Nosek.

„Slzy štěstí, jak lze přeložit romský název kapely, posluchačům opravdu nabídnou pořádnou dávku emocí – tklivé písně i poctivé čardáše ovšem servírují suverénně a s nevídaným muzikantským umem,“ řekl k tomu spoluorganizátor Jazzu pod horami Mirek Koranda

Vstupné na křest je zdarma. Návštěvníci Jazzu pod horami za vstupné zaplatí 150 – 250 Kč, přičemž vstupenku mohou použít pro slevu na vstupném na navazující akci v Kulisárně.

Vznik a křest knihy Dna kořenů i Jazz pod horami finančně podpořilo Statutární město Chomutov.

Více informací na webu Jazz pod horami

Facebooková událost Dna kořenů:
www.facebook.com/events/1238479586344670

Facebooková událost Mário Bihári & Bachtale Apsa:
www.facebook.com/events/314940402671198

Facebooková událost Konzert 15:
www.facebook.com/events/354643455297013

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *