Festival Sudety 2015

Festival Sudety

Festival Sudety

Ve dnech 14. listopadu až 16. prosince 2015 proběhne v Ústí nad Labem sedmý ročník Festivalu Sudety. Festival se sudetskou tématikou vzniká za spolupráce Spolku Činoherák ÚstíÚstecké kulturní platformy 98 – vydavatele Nových Ústeckých přehledů, Fakulty umění a designu UJEP a Katedry historie FF UJEP. Odehraje se v několika blocích pod záštitou děkanky FF UJEP Doc. PhDr. Michaely Hrubé, Ph.D.. Více informací na www.festivalsudety.cz


Program festivalu:
Sobota 14. 11., 19:00 (dobrovolné vstupné)
NA TŘI AKORDY #3
Koncert undergroundových umělců: Louty, Sorry holka, Čistírna pokaždé jinak, Rohypnol, Anton G / WC, Intimní život, Josh (USA), Lidoví léčitelé, Blank Out, Blind Daters, Močový khameni, Bouchací šrouby, host: Petr „Píra” Jíra (kapela WC). Koná se v sále Hostince Pod Kaštany ve Skoroticích.

Pondělí 16. 11. – pátek 20. 11. (zdarma)
SLOVA A SVOBODA
Konference na téma „Slova a svoboda”. Studenti touto akcí oslaví Mezinárodní den studentstva a ukáží, že stále nezapomínají na události 17. listopadu 1939 a nešťastnou smrt Jana Opletala. Součástí je i vernisáž výstavy. Vystoupí např. Mirka Salavová, Ivan Prchlík, Zdena Kolečková. Pořádá FF UJEP. Zahájení pondělí 17:00. Koná se na Filosofické fakultě UJEP.

Úterý 17. 11., 17:00 (140,-/99,-), středa 18. 11., 10:00 (70,-)
BYLY JSME TAM TAKY
„O ženách, které doba nezlomila.” Inscenace vychází z autobiografické knihy politické vězeňkyně Dagmar Šimkové (1929-1995). Tato dcera z dobré rodiny zatčená ve třiadvaceti letech kvůli své touze po svobodnějším životě, prožila patnáct let v nelidských podmínkách komunistických věznic a lágrů. Po propuštění se jí podařilo roku 1968 emigrovat do Austrálie, kde vystudovala dvě vysoké školy, působila v Amnesty International a pracovala jako terapeutka ve věznicích. Dagmar Šimková byla opakovaně navržena na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Režie: Vojtěch Bárta, hraje: Nataša Gáčová. Ve středu představení pro školy. Koná se v Činoherním studiu.

Úterý 1. 12., 19:00 (vstupné 80,-)
PECHA KUCHA NIGHT #19
Večer v duchu celosvětově rozšířené a současně velmi oblíbené formy prezentace tvůrčích osobností na téma „Divoká devadesátá”. Koná se v Hraničáři. Místa konání: Hraničář – Prokopa Diviše 7; Hostinec Pod Kaštany, 5. května 29, Skorotice; Filosofická fakulta UJEP, České Mládeže 8, Činoherní studio, Varšavská 767.

Pátek 4. 12., 19:30 (99,- Kč)
NA VODĚ
Hrdinsko–groteskní míjení několika postav na cestě do nitra nevyzpytatelné a nestabilní industriální zóny, metafyzická plavba po temných vodách zakleté krajiny, která se vymyká schématům na mapách a nad kterou se vznáší možnost dalších osudových proměn. Dobrodružství v proměnlivém a nedefinitivním světě, jehož hrdinové spojují představu o naplnění života s představou o životě v divočině, ve snu nebo v zásvětí. Výchozím živlem pro filmovou evokaci této tekuté, snové kvality se stává právě voda, jeden ze základních živlů a zdrojů imaginace. Režie: Martin Ryšavý, hrají: Josef Kadeřábek, Julie Válková, Radim Neuvirt a další. Koná se v Hraničáři.

Neděle 13. 12., 10:15 (zdarma)
ZANIKLÉ OBCE SUDET
Sudetská procházka zaniklou historií s Vyvezenou výstavou: Petrovice (Peterswald), Hladov (Hungertuch), Nový Dvůr (Neuhof), Rájec (Raiza), Antonínov (Antonsthal), Lada (Brache), Cihlářský rybník (Ziegelteich), Havraní (Rabenhaus), vede Milan ‘Pekky’ Bouška. Sraz 10:15 před kinem Hraničář.

Středa 16. 12., 17:00 čtení, 18:00 vernisáž, 18:30 přednáška (zdarma)
MAGOR DĚTEM
Scénické čtení ukolébavek, pohádek a básní nejen pro nejmenší posluchače z knížky „Magor dětem”, jíž napsal básník Ivan Martin Jirous během těžkého žaláře ve Valdicích.
UNDERGROUND NA ÚSTECKU V 70. A 80. LETECH 20. STOLETÍ „…o chvilkách svobody v nesvobodné době!” – pokračování výstavy rozšířené o nové panely (do 22. 12.).
HAŠIŠOVÍ BRATŘI Případ hašišových bratrů byl jedním z těch, kdy se komunistický režim zbavoval svých vnitřních nepřátel. Prohřeškem těchto lidí byl jejich podpis pod Chartu 77. Režim ale na Chartu nechtěl zbytečně upozorňovat doma a především v zahraničí, a tak volil cestu vykonstruovaných procesů, kterými tyto lidi kriminalizoval. Výsledkem bylo obvinění z toxikománie a odsouzení k vysokým trestům. Přednáší Markéta Brožová. Koná se ve foyer Činoherního studia.

Doprovodná akce: 
Úterý 17. 11. v 18:00 PIETNÍ AKT K 17. LISTOPADU FF UJEP
Ústí nad Labem, Městské sady, socha Olbrama Zoubka

www.festivalsudety.cz | facebook.com/festival.sudety | twitter.com/festivalsudety

Událost na Facebooku.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Festival Sudety 2015

  1. Pingback:Na tři akordy #3 - Koncerty na severu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *