Festival Sudety začíná vernisáží výstavy Underground a disent na Ústecku

Festival Sudety začíná letos ve čtvrtek 29. září 2016 v 17:00 vernisáží výstavy nazvané Underground a disent na Ústecku, kterou hostí Muzeum města Ústí nad Labem.

UNDERGROUND A DISENT NA ÚSTECKU
+ MEMORIÁL IVANA DEJMALA 2016
= FESTIVAL SUDETY 2016

Výstava mapující činnost a život osobností undergroundového hnutí na Ústecku, Teplicku, Děčínsku a Litoměřicku – vychází z podkladů, jež v minulých letech nashromáždili Milan Fred Pištěk, František Čuňas Stárek, Ivan Martin Magor Jirous, Vladimír Lábus Drápal, Svatopluk Karásek, Milan Pekky Bouška, Radek Strnad, Tomáš Prchal, Jan Wayda Tomeš, Filip Šucha a mnozí jiní.

V rámci projektu Memoriál Ivana Dejmala 2016 byla rozšířena o panely upozorňující na život a dílo disidenta, politika, ekologického odborníka a ministra životního prostředí, Ing. Ivana Dejmala (*17. 10. 1946 Trmice – †6. 2. 2008 Praha). V 70. a 80. l. 20. stol. aktivně pracoval v opozici a ekologickém hnutí. R. 1976 se podílel na vzniku Charty 77 a následně vedl její ekologickou komisi. Od r. 1987 vydával a redigoval samizdatový časopis Ekologický bulletin. V r. 1988 spoluzakládal Hnutí za občanskou svobodu a nezávislé iniciativy Ekologická společnost, která na podzim 1989 podnítila vznik asociace ekologických organizací Zelený kruh. V prosinci 1989 se účastnil ustavení Konfederace politických vězňů (kpv-cr.cz). Od listopadu 1989 do voleb v r. 1990 vedl ekologickou sekci programové komise Občanského fóra. Spoluzakládal Společnost pro trvale udržitelný život.

Součástí bude také kontravýstava – zrcadlo undergroundu v podobě výstavní nástěnky Karla Konopky s pracovním názvem Undergroundeath, ve svém projektu se zamýšlí nad současnou podobou undergroundu a nabízí kritický pohled na jeho představitele.

Převzato z události na Facebooku.

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *