Galerie Hraničář zve na zahájení výstavy JAZYK

5. října 2016 v 19 hodin

Slavnostní zahájení výstavy
sezóny Hraničáře s tématem
Jak si rozumět?

Koncepce tematického mezioborového projektu, který zahrnuje doprovodný program a výstavu současného umění, je připravený ve spolupráci Veřejného sálu Hraničář a Německého muzea hygieny v Drážďanech. Vybrané umělecké projekty rozehrávají množství přístupů, které se nepokouší na téma nahlížet jako na systém jednotlivých lingvistických kategorií a muzeální-didaktických souvislostí.

Výstava přistupuje k jazyku jako k enigmě, jako k záhadné a velmi komplexní soustavě znaků, která je jednotlivými umělci používána. Jazyk je systémem k vytváření nástrojů, pokusů, souvislostí, či hříček. Představujeme si jazyk hieroglyfů bez nápomocné Rosettské desky. Představujeme si mluvící zvířata a jejich promluvy. Představujeme si dehumanizovaný jazyk. Pokoušíme si představit nepředstavitelné, neboť jsme zaklati do hranic vlastního jazyka a naučených jazykových her. Jazyk chápeme v přeneseném slova smyslu. Kdy celek světa zprostředkovaný či vynalézaný jazykem přenášíme jen na velmi dílčí výsek světa umění – na hru individuálních estetických forem. Ale nutno dodat, že si představujeme jazyk nejen jako jistý druh esoterického zasvěcení, ale i jako velmi banální opakování a napodobování viděného a slyšeného, jako dětské žvatlání i jako skládačku, jejíž smysl se vždy ještě skládá.

Vystavující umělci:
Alžběta Bačíková, Peter Demek, Federico Díaz, Tomáš Hlavina, Jiří Hölzel a Zdeněk Svejkovský, Julius Reichel, Jan Šerých, Lenka Vítková, Vladimír 518, Aleksandrina Yordanova

Autor koncepce:
Richard Loskot

Kurátoři výstavy:
Martina Johnová a Marek Meduna

Výstava trvá do 16. 2. 2017.

Otevírací doba:
pondělí – pátek 15:00 – 19.30
neděle 13:00 – 18:00
Vstup volný.

www.hranicar-usti.cz

Událost na Facebooku.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *