Mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK v Hraničáři!

Nový mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů ELBE DOC.K přiveze do Ústí nad Labem to nejlepší ze současné české a světové dokumentární tvorby. Festival se v severočeské metropoli uskuteční od 16. do 20. května 2018. Součástí přehlídky je i udílení prestižní ceny pro nejlepší český dokumentární film roku – Cena Pavla Kouteckého. Do Ústí přijedou nabídnout přehled o aktuálních trendech internetové a televizní dokumentaristiky známí tvůrci jako je Vít Klusák, Kazma a Krug i další. Městský prostor oživí lodní kontejnery plné doprovodného programu a multižánrových uměleckých zážitků.

Část programu pak dopluje mezi 24. a 26. květnem po Labi na ozvěny festivalu do Drážďan.

Součástí festivalu ELBE DOC.K je 12. ročník Ceny Pavla Kouteckého, prestižního ocenění pro nejlepší český celovečerní a krátkometrážní dokumentární film.

Laureáty letošní Ceny Pavla Kouteckého určí porota ve složení: Ivan Zachariáš, režisér a držitel Českého lva za seriál Pustina, moderátor Kazma a režisér Markus Krug, tvůrci nejsledovanějšího pořadu na českém internetu a dále také zpěvačka a novinářka Emma Smetana, laureátka ceny Czech Grand Design v kategorii Designér šperku Janja Prokić či ekologický zemědělec Daniel Pitek. Výsledky festival oznámí na slavnostním zakončení v sobotu 19. května v ústeckém Činoherním studiu.

Kromě projekcí pěti celovečerních a čtyř krátkometrážních českých snímků nominovaných na Cenu Pavla Kouteckého, stojí za pozornost především dokumenty, které získaly uznání na prestižních filmových festivalech a sekce aktuálně nejlepších německých dokumentárních filmů, jež vznikly převážně v minulých dvou letech.

„Výběr zahraničních dokumentárních filmů, které představí letošní ELBE DOC.K, kombinuje nejvýraznější i méně nápadné účastníky dokumentárních soutěží prestižních filmových festivalů v Sundance, Cannes, Karlových Varech nebo Amsterdamu (IDFA). Pětice snímků nastiňuje některé ze současných trendů ve světovém festivalovém dokumentu,“ vysvětlují dramaturgové zahraniční sekce Klára Tasovská a Lukáš Kokeš.

Už úvodní festivalový večer představí ve středu 16. května při slavnostním zahájení první z filmů nominovaných na Cenu Pavla Kouteckého Až přijde válka režiséra Jana Geberta a nabídne i ochutnávku z festivalu v Cannes – 12 dní od legendy světového dokumentu, francouzského režiséra, kameramana a fotografa Raymonda Depardona.

Nové dokumenty ze sousedního Německa budou k vidění převážně v ústeckém Fokus Kafe a v improvizovaném letním kině, které vznikne speciálně pro účely festivalu na Kostelním náměstí.
Za doporučení zde určitě stoji punková pohádka o partě skejťáků z NDR nazvaná Tohle není Kalifornie.

„Potenciál zaujmout širší veřejnost má festivalový speciál, nejoceňovanější dokument na ČSFD, Pásky z Nagana. Strávit večer s Haškem a Jágrem a připomenout si, že Kdo neskáče, není Čech, může přinést radost zejména sportovně naladěným divákům,“ láká umělecký vedoucí festivalu ELBE DOC.K, Filip Kršiak do festivalového letního kina v centru Ústí, poblíž OC Forum. Tam bude k vidění i vítěz loňského jihlavského festivalu, Hranice práce od Apoleny Rychlíkové.

V rámci speciální festivalové nabídky workshopů a setkání s tvůrci přijede do Ústí nad Labem osvětlitv pořadu „Jak se dělá Ano, šéfe!?“fenomén oblíbených kuchařských seriálů osobně známý dokumentarista Vít Klusák, s nímž bude možné se setkat ve čtvrtek v Hraničáři. O den později na stejném místě představí zatím největší mystifikační show v českých televizích její tvůrci Kazma a Krug. „Kdo jiný by měl z českých tvůrců mluvit o nejaktuálnějších trendech v celosvětové tvorbě na hranici pranků, reality a fikce?“ dodává umělecký šéf festivalu Filip Kršiak.

Tvorbu Pavla Kouteckého, jednoho z nejvýraznějších režisérů českého dokumentárního filmu, připomene v rámci festivalu sobotní promítání filmu Hledači pevného bodu v Severočeské vědecké knihovně.

Kromě filmových projekcí, diskusí a udělení prestižní filmové ceny, přiveze ELBE DOC.K také pestrý doprovodný kulturní program, včetně progresivních hudebních produkcí českých a německých umělců. Během čtyř festivalových večerů vystoupí postupně OWL, WimDehaen, EnchantedLands, Obelisk of Light, Linnéa, AUCO, New Magic, objekt klein a ProZeccoDJs.

Obyvatele a návštěvníky Ústí nad Labem jistě překvapí a zaujmou lodní kontejnery, jež festival ELBE DOC.K dočasně přistěhuje do města a adaptuje na promítací sály a výstavní prostory. Do kontejneru na břehu Labe se budou moci zájemci o přírodu a výtvarné umění jít podívat na to nejlepší z české ilustrátorské scény a sitespecific instalaci na téma Botanicum. Rostliny jsou všude. V pátek, 18. 5. v 17:00 odsud vyrazí zážitková vycházka za jedlými rostlinami, která vyústí v piknik na břehu Labe a workshop s ilustrátory.

Kontejner umístěný u kina Hraničář poskytne prostor pro prezentaci audio-vizuální instalace studentky Ateliéru Fotografie ústecké Fakulty umění a designu, Idy Taušlové, jež ve své práci nazvané FLOW vychází z konkrétního genia loci ústeckých zdymadel na řece Labi.

Kompletní program festivalu ELBE DOC.K lze najít na webových stránkách www.elbedock.cz.

Festivalové akreditace jsou k dostání v ústeckém kině Hraničář a online v síti GoOut.
Festival nabízí i jednotlivé vstupenky se zvýhodněním pro studenty a seniory.

V rámci festivalového programu se budou konat také projekce pro školy a speciální filmový seminář pro vysokoškolské studenty, jehož součástí bude návštěva Drážďan při Ozvěnách festivalu (24. – 26. 5.), kde německému publiku ELBE DOC.K představí českou dokumentární tvorbu.

Organizátory festivalu jsou nutprodukce a Film a Sociologie;

Filmový program je realizován za podpory Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky, Ústeckého kraje, Statutárního města Ústí nad Labem, Česko-německého fondu budoucnosti a Asociace producentů v audiovizi;
Festival se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
Organizátory doprovodného programu jsou Jurta o.p.s a riesa efau

Doprovodný program podpořila Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu „Ahoj sousede. Hallo Nachbar. Interreg V A / 2014-2020, prostřednictvím Fondu malých projektu v Euroregionu Elbe/Labe.“
Partnery festivalu jsou: Jeden svět, Goethe institut, Filmová kancelář ústeckého kraje, AG KURZ, Hraničář, Činoherní studio, Fokus Kafe, Středočeská vědecká knihovna, Thalia, UJEP, CPI, OC Forum a Povodí Labe.
Mediálními partnery jsou ČRO Sever, Ústecký deník, ENTER, Rail Reklam, Rengl, Radio Wave, Kinobox, Total film, ČSFD, Proti šedi, A2 a Radio 

Událost na Facebooku.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK v Hraničáři!

  1. Pingback:Týdenní přehled koncertních tipů 38/2018 – Koncerty na severu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *