Nauzea Orchestra koná Dobro

nauzea_orchestra_photo_1Jedna z nejoriginálnějších kapel českého severu se rozkročila mezi Ústím nad Labem a Prahou. V únoru vydává Nauzea Orchestra své dosud nejsilnější album Dobro. Pokřtí jej 27. 2. v ústecké Mumii a o den později v pražské Malostranské besedě.

Že je Nauzea Orchestra blízko novému albu, zvěstovala přednedávnem stejnojmenným singlem, který po řadu týdnů bodoval v české hitparádě Radia 1. V pořadí již třetí album nazvané Dobro Nauzeu Orchestra zachycuje v rozervanějších a niternějších polohách než na předchozích nahrávkách The Dark Side Of The Raven a Meisterstück Eins. Kytary získaly ponuřejší a tvrdší zvuk, elektronické elementy skladeb mají přímočařejší spád, skladbám po odchodu zpěvačky Mücke dominuje mužský vokál zpěváka a skladatele Ondřeje Švandrlíka. Ten je kromě autorství skladeb kapely podepsán také pod hudebním doprovodem mnoha divadelních představení Činoherního studia i dalších divadel (např. hry Klub rváčů, Zkrocení zlé ženy, Maryša, Idiot?, Zámek atd.) Ve zmíněném představení Zkrocení zlé ženy zní také skladba Der Sonnenstaat, která se s vydáním nového alba dočkala osobitého a bizarního videoklipu v režii Davida Mencla (mj. spolupracovník Kieslowski, Nylon Jail).  Der Sonnenstaat je také jednou ze tří skladeb, které vokálem obohatila hostující La Petite Sonja z Kill the Dandies!

Album obsahuje deset skladeb zpívaných překvapivě hned ve třech jazycích: „Možná je to trochu zvláštní,“ vysvětluje Ondřej Švandrlík. „Poetický zvuk němčiny nenahradíš ničím, angličtina se tak nějak zpívá sama, chtěli jsme si ale i vyzkoušet, jak do našich skladeb zapadá čeština.“ Dobro kapela nahrála v No1’s studiu. O jeho zvuk a mix se postaral v Praze naturalizovaný Holanďan Bert Neven, známý ze spolupráce např. s Killing Joke nebo Kill the Dandies! Masteringu alba se ujal Ondřej Ježek ve svém studiu Jámor. Nauzea Orchestra se na novém albu prezentují překvapivě širokým zvukovým rozpětím od rockových postupů, přes post punk, industriál až k prvkům electra nebo country.

Nauzea Orchestra vždy nenuceně těžila z trochu tajemné a vykořeněné atmosféry severočeských Sudet a neztratila z ní nic ani s přestěhováním zpěváka Ondřeje a baskytaristy a druhého textaře kapely Iva Mikšovského do Prahy. Propojení Nauzey Orchestra s dalšími uměleckými obory v loňském roce posílilo zařazení tří jejich skladeb do filmu Místa režiséra Radima Špačka.

Rozvržení ústecké hudební scény vtipně okomentoval v únorovém vydání Fullmoonu zpěvák Houpacích koní Jiří Imlauf, který na jeho stránkách vedl s Nauzeou Orchestra rozhovor: „S nadsázkou řečeno, vždy tam probíhala taková ostrá hranice mezi posluchačema…my trochu jako Beatles, vy Stones.“ Zpěvák Ondřej uznal: „Možná na tom něco bude, na vás choděj hezký holky a kluci…a na nás ten zbytek.“          

Kdo skutečně na koncerty Nauzea Orchestra chodí, se můžete sami přesvědčit na dvou koncertních křtech alba Dobro: 27. února v Experimentálním prostoru Mumie a 28. února v pražské Malostranské besedě.

Album Dobro vychází na LP, CD, MP3 a FLAC formátu v kolaboraci labelů Červený kůň a Drug Me Records. Mediálně jej podporuje Rádio 1.

Odkazy:
Buy link: http://www.cervenykun.cz/eshop/-/-/-/196_dobro
Klip k singlu Der Sonnenstaat: https://www.youtube.com/watch?v=bU4sSulxHdE
Soundcloud: https://soundcloud.com/cervenykun/daddys-banjo-nauzea-orchestra-dobro

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Nauzea Orchestra koná Dobro

  1. Pingback:27.2.2015 – Mumie/Ústí n.L. – Nauzea Orchestra – Dobro křtiny - Koncerty na severu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *