ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY 2015 / Teplice

861 Zahájení lázeňské sezóny 2015 proběhne o víkendu 30. a 31. května 2015 a opět lázeňskou zónu zaplní desítky tisíc návštěvníků. V průběhu dvou víkendových dnů se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů.

www.lazenska-teplice.cz | www.facebook.com/Lazenska

Tradiční květnové Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích k nejvýznamnějším akcím tohoto severočeského města. Zahrnuje totiž bohatý kulturní program, který ovlivňuje snad každého obyvatele města a přináší pestrou nabídku všestranných kulturních i společenských aktivit. Svou košatostí odpovídá významu a tradici zdejšího lázeňství, které má v Teplicích několik set let starou tradici.

Dílčími akcemi nabitý víkendový program zahrnuje rozmanitá hudební vystoupení, divadelní představení, řemeslné trhy, ochutnávky regionálních specialit, sportovní zápolení, pouťové atrakce, studentské mítinky, kadeřnické show, multikulturně zaměřené akce, výstavy fotografií, kulinářské speciality a mnoho dalších zajímavostí.

Zahájením sezóny žije takřka celé město, tudíž s výše uvedenými akcemi se setkáte na Náměstí Svobody, na kolonádě za divadlem, na Zámeckém náměstí, v Šanovském parku, v Beuronské kapli, na Kolonádě domu kultury, v Zámecké zahradě, na Letenských schodech, v klubu Dublin Pub a mnoha dalších. Ve vybraný květnový víkend zkrátka Teplice ožívají nebývalým ruchem plným fantazijní kreativity, nápaditosti, originality a všestranné lidské hravosti.

Souběžně s 861 Zahájením lázeňské sezóny 2015 proběhne také druhé vydání největšího lokálního open-air festivalu 3OŽÍ KOUPÁK 2015 _ eXcelentní open air festival Teplice.

Událost na Facebooku. Kompletní program.

Před 861 lety – v roce 1154 – založila druhá česká královna Judita (matka Přemysla Otakara I.) klášter „ad aquas calidas“ (tj. u teplých vod). Judita, dle dobových pramenů „žena znamenité krásy, podnikavého ducha, mysli smělé a milovnice nauk i literatury, zběhlá v řeči latinské a ve věcech politických“, iniciativně podporovala stavitelství. Nechala vybudovat nejstarší kamenný most v Praze, v té době byl Juditin most nejreprezentativnějším v celé střední Evropě.

O další středoevropské prvenství se zasloužila založením kláštera „ad aquas calidas“ (u teplých vod) na území Teplic. Řeholnice benediktinského řádu využívaly léčivé prameny při péči o nemocné. Toto první organizované užití termálních pramenů dalo vzniknout lázeňské tradici v Teplicích a královna Judita tak stála u zrodu nejstarších středoevropských lázní. V milovaném teplickém klášteře Judita pravděpodobně strávila poslední léta a jsou zde uschovány i její ostatky. Zdroj: www.kudyznudy.cz

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *